WEBINAR ONLINE
Cena 130 zł
Czas trwania: 50 min. + 10 min. sesja pytań i odpowiedzi.
Foodscaping czyli rośliny jadalne w projektowaniu. Mariusz Antolak
Popularne warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe można z powodzeniem komponować z roślinami ozdobnymi. Warto korzystać z bardzo długiej listy gatunków jadalnych roślin ozdobnych (edimentals), sadząc je w ogrodach i przestrzeniach publicznych. Majestatyczny rabarbar, kwitnące marchwie, karbowany jarmuż i kolumnowe formy czarnego bzu, wiśni czy gruszy, doskonale komponują się z popularnymi gatunkami roślin ozdobnych. Wiele z roślin ozdobnych, takich jak funkie, dziewanny i lilaki mogą być też w powodzeniem wykorzystywane w kuchni. Z kolei popularne jadalne gatunki chwastów właściwie zakomponowane na rabacie również mogą stanowić interesujące urozmaicenie ogrodu.
Mariusz Antolak w swoim webinarze przeniesie nas w świat foodscapingu. Podpowie, jak łączyć rośliny jadalne z ozdobnymi. Poznacie ciekawe rozwiązania projektowe, oryginalne pomysły i zestawienia pięknych roślin jadalnych. Poznacie też ideę polsko-norwesko-islandzkiego projektu: Jadalny krajobraz, w ramach którego Mariusz wraz z lokalnymi społecznościami wprowadza jadalne rośliny ozdobne do przestrzeni publicznych.
dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak
Mariusz Antolak jest praktykującym architektem krajobrazu, nauczycielem akademickim i społecznikiem (Społecznik Roku 2021, Newsweek Polska). Jest absolwentem architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej (UWM Olsztyn i SGGW Warszawa). Stopień doktora w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskał na Politechnice Krakowskiej w 2013 roku. Od 2007 roku pracuje jako adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie.
Jest fundatorem i głównym koordynatorem projektów Fundacji „W krajobrazie” – organizacji pozarządowej, specjalizującej się w edukacji ogrodniczej. Przy siedzibie Fundacji prowadzi Leśną Polanę Edukacyjną „Stacja Permakultura” – projekt uznany za najlepszą inicjatywę z zakresu edukacji ekologicznej w Polsce (Ekolaur Polskiej Izby Ekologii, 2021).
Jest pomysłodawcą międzynarodowego projektu Global Garden Project, w ramach którego wraz z dziećmi projektuje i realizuje ogrody szkolne w różnych częściach świata. Jest autorem kilkuset projektów i opracowań studialnych z zakresu architektury krajobrazu i ochrony środowiska. Od 2022 r. realizuje międzynarodowy projekt Jadalny krajobraz (Edible Landscape), w ramach którego dosadza wspólnie ze społecznościami lokalnymi w krajobrazie otwartym ozdobne rośliny jadalne, zakłada podmiejskie ogrody społeczne i promuje idei foodscapingu.
Fot. Mariusz Antolak