KONFERENCJA w Warszawie
Bilet normalny: 480 zł
Bilet członkowski: 380 zł
Czas trwania: 9.00 - 17.30
Miejsce: Aula SGGW, Rakowiecka 30, 02-528 Warszawa
UWAGA! Liczba miejsc OGRANICZONA!
INSPIRUJĄCA MOC NATURY. III Konferencja Garden Masterclass Polska
Pięciu znakomitych wykładowców: Tomasz Aniśko, Bettina Jaugstetter, Michał Książek, Joanna Rayss oraz Cassian Schmidt. Konferencję tradycyjnie już poprowadzi Maja Popielarska.
Wykłady poświęcone ważnym, aktualnym, praktycznym kwestiom: ogrodom deszczowym, fenologii, projektowaniu dobrze działajacych zbiorowisk roślinnych w miastach oraz pozostawianiu w naszym otoczeniu przestrzeni dla ptaków, małych ssaków czy bezkręgowców. Wychodzimy z założenia, że lepiej rozumiejąc przyrodę, możemy projektować piękne, funkcjonalne, pożyteczne ogrody. Przy Waszym udziale już po raz trzeci tworzymy doskonałe forum do wymiany wiedzy, doświadczeń, inspiracji oraz nawiązania kontaktów.
Małe stoisko z książkami ogrodniczymi Wydawnictwa Wytwórnia. W cenie biletu przerwa kawowa i obiad.
TEMATY WYKŁADÓW
Tomasz Aniśko “Czas na kwiaty”
Bettina Jaugstetter i Cassian Schmidt “Projekty zieleni inspirowane naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi”
Michał Książek “Tu nic nie ma”
Joanna Rayss “Zieleń retencyjna”
Tłumaczenie symultaniczne wykładu Bettiny Jaugstetter i Cassiana Schmidta oraz tłumaczenie podczas sesji pytań po wykładzie.
WYKŁADY
TOMASZ ANIŚKO “Czas na kwiaty”
Urządzając ogród zastanawiamy się zwykle, kiedy sadzone przez nas rośliny zakwitną, bo to od tego będzie zależało, czy zaplanowane kwietne kompozycje rzeczywiście się spełnią, jaki będzie ostateczny efekt ogrodu, kiedy objawi się on nam w pełni swej krasy i jak długo będziemy mogli cieszyć się kwiatami. Dr Aniśko w swoim wykładzie przedstawi wyniki wieloletnich obserwacji fenologicznych dotyczących kwitnienia bylin, które prowadził w Ogrodach Longwood w Pensylwanii, omówi różnice w rozwoju i kwitnieniu różnych typów bylin oraz ich reakcje na warunki środowiskowe, zmiany pogody i zabiegi pielęgnacyjne.
Tomasz Aniśko
Dr Aniśko to ogrodnik, architekt krajobrazu, naukowiec i wykładowca uniwersytetów w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, kurator kolekcji botanicznych, podróżnik, łowca roślin, społecznik, polityk, poseł i autor. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Rolniczej oraz University of Georgia. Zajmuje się projektowaniem przestrzennym opartym na szerokiej wiedzy dotyczącej roślin, środowiska, krajobrazu i zjawisk kulturowych określających stosunki między człowiekiem a przyrodą. Od lat uczestniczy w działaniach na rzecz gatunków ginących, rozwoju zrównoważonego, zazieleniania miast oraz harmonijnego współistnienia człowieka i przyrody. Spod jego pióra wyszły Plant Exploration for Longwood Gardens, When Perennials Bloom, Victoria: The Seductress oraz I, Buxus.
****************************************
BETTINA JAUGSTETTER I CASSIAN SCHMIDT “Projekty zieleni inspirowane naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi”
We współczesnym projektowaniu nasadzeń naturalne zbiorowiska i siedliska roślinne są często wykorzystywane jako szablony i modele referencyjne dla projektowanych nasadzeń. Głównym pytaniem jest,
w jaki sposób zastąpić rośliny rosnące w tych zbiorowiskach bardziej atrakcyjnymi i dobrze zachowującymi się kultywarami. Pokażemy i omówimy projekty zrealizowane w środowisku miejskim. Zastanowimy się również nad tym, jak nasadzenia będą się rozwijać w dłuższej perspektywie i porozmawiamy o pielęgnacji.
Bettina Jaugstetter
Niemiecka architektka krajobrazu. Autorka wielu projektów zieleni miejskiej, zieleni dla dużych firm, założeń czasowych na potrzeby wystaw ogrodniczych oraz ogrodów prywatnych. Współpracowała z Pietem Oudolfem przy jego kilku projektach.
Od 2000 roku prowadzi własne biuro architektury krajobrazu. Zajmuje się projektowaniem oraz planowaniem wszystkich etapów projektu także sprzętu, koncepcji roślinności, planowania nasadzeń , założeniami pielęgnacyjnymi.
Od 2007 wykłada na Uniwersytecie Hochschule Geisenheim, Architektura Krajobrazu, Projekt nasadzeń tematycznych
Wybór aktualnych projektów:
-Odporne na stres nasadzenia wieloletnie na publicznych terenach zielonych m.in we Frankfurcie, Moguncji, Schwäbisch Hall
- Federalna wystawa ogrodnicza: BUGA23 w Mannheim i nasadzenia wieloletnie dla miasta Mannheim,
- Wilhelma Park Stuttgart, Środowisko historyczne, byliny odporne na stres
-Prywatne ogrody w Zurychu i Bernie/Szwajcaria
-Park historyczny, Donzdorf
Bettina jest też autorką wielu artykułów w czasopismach branżowych w Niemczech. Więcej informacji znajdziecie: www.jaugstetter-landschaftsarchitektur.de
Cassian Schmidt
Czołowy specjalista niemieckiej nowej fali, autor, profesor i wykładowca, specjalista tworzenia zestawień bylin i traw ozdobnych, które cechuje długowieczność, małe nakłady na pielęgnację, dobór zgodny z siedliskiem.
Cassian Schmidt jest profesorem projektowania nasadzeń na wydziale architektury krajobrazu na Uniwersytecie w Geisenheim (od 2010 r), a od października 2023 r. profesorem projektowania nasadzeń na Politechnice Ostwestfalen-Lippe.
Ponadto pracuje jako projektant nasadzeń i konsultant w projektach prywatnych i publicznych, jest autorem wielu artykułów i wykładowcą o międzynarodowej renomie.
Przez 25 lat był dyrektorem Hermannshof Garden, w Weinheim w Niemczech.
Długoterminowe badania w ogrodzie skupiły się na „nowym niemieckim stylu” sadzenia, wykorzystującym odporne na stres naturalne zbiorowiska roślinne (ze szczególnym uwzględnieniem suchych prerii północnoamerykańskich, suchych stepów Europy Wschodniej i rodzimej roślinności suchych łąk) jako modeli dla nowych zrównoważonych zestawień roślin dla środowiska miejskiego.
****************************************
JOANNA RAYSS “Zieleń retencyjna”
NbS (Nature Based Solutions,), EbS, (Ecosystem based Solutions), bioróżnorodność, BZI, ZBI, zielona infrastruktura, usługi ekosystemów - żyjemy w świecie w którym rośnie ilość terminów i pojęć i coraz mniej metod na to czym one są i jak je zrozumieć i przyswoić. Jest to natomiast niezbędne aby umieć poruszać się swobodnie projektując, tworząc i dbając o krajobraz naszych współczesnych miast, osiedli i ogrodów. Podczas wykładu Joanna Rayss postara się przeprowadzić Państwa przez niuanse tych zagadnień sucha stopą bazując na własnym doświadczeniu praktyczno - naukowym.
Joanna Rayss
Dr inż. arch. krajobrazu, ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. W 2018 r. otrzymała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej broniąc dysertację pt. Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe. Potencjał zrównoważonego rozwoju Gdańska. Współautorka książki: ‘System powierzchniowej retencji miejskiej w adaptacji miast do zmian klimatu – od wizji do wdrożenia’, wydanej w 2019 roku przez Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, pod redakcją Magdaleny Gajewskiej. Autorka licznych artykułów prasowych i internetowych popularyzujących tę problematykę.
Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w gdańskiej spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. Aktualnie Adiuntka na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w zakresie edukacji studentów w tematyce projektowania opartego o ekosystemy i proekologicznego zagospodarowania wody opadowej. Prezeska Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu w latach 2022-23.
Joanna to przede wszystkim projektantka. W latach 2009 -2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o. Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature based Solutions i Ecosystem based Solutions.
Członkini Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział Wybrzeże oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu
****************************************
MICHAŁ KSIĄŻEK “Tu nic nie ma”
- Człowiek czuje się źle, kiedy wciąż spotyka tylko samego siebie - twierdzi niemiecki filozof Gernot Bohme. Co zrobić, żeby w ogrodzie spotykać jak najwięcej ptaków i dzikiego życia, a nie tylko domowników i ogrodników ? ;) Widzieć coś więcej niż tylko twory ukształtowane ręką człowieka?
W wykładzie pt: TU NIC NIE MA Michał KSIĄŻEK podpowie, co robić, a czego nie, aby w nowych i starych ogrodach dobrze żyło się nie tylko nam. Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Czy ogród rzeczywiście powstaje w pustym miejscu? "Tu nic nie ma" - zwykliśmy mówić na widok fragmentu pola czy łąki, na którym chcemy posadzić rośliny. Nic bardziej mylnego! Pustka to pozór i złudzenie. Wszędzie towarzyszy nam dzikie sąsiedztwo, któremu warto dać trochę miejsca w ogrodzie. Nie trzeba płacić za motyle i trzmiele. Wystarczy je zaprosić!
Michał Książek
Pisarz (autor tomików poetyckich i zbiorów esejów) i przyrodnik (leśnik i ornitolog). Nasze serca podbił „Atlasem dziur i szczelin", w którym ujmująco opowiada o deszczu i glebie, o ptakach, owadach, małych ssakach i roślinach znajdujących swoją przestrzeń do życia w mieście i o naszym stosunku do nich.
PARTNERZY: