Back to All Events

OGRODY NA NOWE CZASY Wyzwania. Możliwości. Perspektywy

KONFERENCJA W WARSZAWIE

Cena regularna 400 zł

Czas trwania: 10.00 - 17.00

Miejsce: Aula SGGW, Rakowiecka 30, 02-528 Warszawa

OGRODY NA NOWE CZASY Wyzwania. Możliwości. Perspektywy

Całodniowe wykłady w Warszawie. Czterech znakomitych prelegentów: Bożka Piotrowska, Nigel Dunnett (ONLINE), Piotr Banaszczak i Łukasz Łuczaj.  Prowadzenie Maja Popielarska. Najbardziej aktualne kwestie dotyczące projektowania i pielęgnacji zieleni w miastach, ogrodach i w otwartym krajobrazie. 

TEMATY WYKŁADÓW:

Nigel Dunnett: Zieleń, która odmienia miasta

Łukasz Łuczaj: Mój dziki leśny ogród

Bożka Piotrowska: Rola fotografii w pracy architekta krajobrazu

Piotr Banaszczak: W poszukiwaniu nowych drzew i krzewów w czasach zmieniającego się klimatu.

PLAN KONFERENCJI

Zapewniamy tłumaczenie wykładu Nigela Dunnetta oraz pomoc tłumacza podczas sesji pytań po wykładzie.

W cenie konferencji zapewniamy kawę, herbatę oraz lunch.

OPISY WYKŁADÓW:

NIGEL DUNNETT Zieleń, która odmienia miasta

W wykładzie Nigel Dunnett przedstawi swoją odważną i innowacyjną koncepcję miasta - ogrodu, w którym zieleń jest nie tylko ładnym dodatkiem, ale istotnym elementem wpływającym na jakość życia w mieście. Wzbudza emocje i pozwala mieszkańcom poczuć się częścią przyrody. Pełni także niezwykle istotne praktyczne funkcje takie jak ochładzanie, osuszanie i oczyszczanie miast. A przy tym jej utrzymanie nie wymaga wielkich nakładów. 

Nigel Dunnett

Profesor Uniwersytetu w Sheffield. Ekolog i botanik. Jeden z wiodących na świecie głosów w zakresie innowacyjnych podejść do projektowania nasadzeń, pionier nowego, ekologicznego podejścia do tworzenia ogrodów szczególnie w  przestrzeniach publicznych. W swoich projektach łączy wiedzę  ekologiczną i ogrodniczą tworząc harmonijne krajobrazy w myśl idei „low input - high impact”.

Jest autorem i współautorem kluczowych książek na temat projektowania nasadzeń naturalistycznych, ogrodów deszczowych, zielonych dachów oraz  zarządzania wodą deszczową w miastach - m.in „Naturalistic Planting Design”.

Najbardziej znane projekty Nigela: Park Olimpijski Królowej Elżbiety w Londynie, The Barbican Centre, Londyn, Sheffield Grey to Green (projekt sadzenia dla największego w Wielkiej Brytanii modernizacji śródmiejskich zielonych i systemu wrażliwych na wodę). 

Nigel jest zdobywcą złotego medalu na RHS Chelsea Flower Show. W listopadzie 2018 roku Nigel zdobył nagrodę Landscape Institute Award 2018 za projektowanie sadzenia, ogrodnictwo publiczne i ekologię strategiczną oraz nagrodę Landscape Institute Fellows Prize za najwybitniejszy projekt.

https://www.nigeldunnett.com/

****************************************

ŁUKASZ ŁUCZAJ Mój dziki leśny ogród

Jak można  przekształcić kawałek wzgórza z opuszczonymi polami porosłymi brzozami, wrotyczem i nawłocią kanadyjską w bioróżnorodny ogród? Łukasz Łuczaj podzieli się z nami swoim doświadczeniem z tworzenia  własnego „dzikiego leśnego ogrodu” na Pogórzu Dynowskim. Podczas wykładu opowie też  o regułach kształtowania bioróżnorodności – np. zasadzie kompetytywnego wykluczania Gausego, o hipotezie umiarkowanych zaburzeń, trójkącie Grime’a, klimaksie, fraktalach. 

Prof. dr hab. Łukasz Łuczaj

Jest pionierem wielu działań i kursów ekologicznych w Polsce. Od wielu lat promuje dzikie ogrody, dzikie rośliny jadalne, jadalne owady i łąki kwietne.

Jest autorem kilkunastu książek w jęz. polskim i angielskim, w tym książek DZIKA KUCHNIA i DZIKI OGRÓD. 

Od roku 1997 rozwija swój dziki ogród na Pogórzu Dynowskim. 

Znajduje się na tzw. liście Ioannidisa 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Od dwudziestu lat prowadzi kursy dzikiej kuchni, których był prekursorem w Europie, i jednym z prekursorów na świecie. Prowadził badania terenowe m.in. w Laosie. Chinach, Gruzji i na Bałkanach, które były publikowane w renomowanych czasopismach naukowych. Jego wiedza jest oparta i na praktyce, i na teorii naukowej. W roku 2018 został wybrany przez Królewski Ogród Botanicny Kew w Londynie za etnobotanika roku na świecie.

www.lukaszluczaj.pl

****************************************

BOŻKA PIOTROWSKA Rola fotografii w pracy architekta krajobrazu

Podczas wykładu dowiemy się, jak ważne i przydatne jest uwiecznianie życia w ogrodzie, zarówno w procesie jego projektowania (np. wizualizacja na podstawie zdjęć) jak i tworzenia (dokumentacja fotograficzna, zdjęcia porównawcze przed i po).  Bożka Piotrowska zdradzi nam jak stworzyć atrakcyjne portfolio przy pomocy właściwie dobranych fotografii oraz opowie o wykorzystaniu zdjęć w mediach społecznościowych. 

Bożka Piotrowska

Fotografka ogrodów, laureatka International Garden Photographer of the Year – najważniejszego na świecie konkursu fotografii ogrodowej, kwiatowej i botanicznej. Zdobywczyni I miejsca w kategorii Beautiful Gardens w 2021 r. 

Prowadzi warsztaty fotograficzne w znanych ogrodach m.in  w Arboretum Wojsławice, w Afloparku czy w Ogrodzie Bellingham.

Od wielu lat współpracuje z Gardeners’ World. Edycja Polska oraz prowadzi blog ogrodniczy: zielonabombonierka.pl

****************************************

PIOTR BANASZCZAK W poszukiwaniu nowych drzew i krzewów w czasach zmieniającego się klimatu.

W obliczu zmieniającego się klimatu warunki siedliskowe dla uprawianych roślin podlegają ciągłym zmianom. Jednym roślinom zjawisko to odpowiada, inne rosną gorzej. Wymusza to konieczność poszukiwania nowych gatunków, eksperymentowania z nimi. Otwiera to także nowe możliwości dla architektów krajobrazu, choć wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy o nowych roślinach, ich wymaganiach w tych zmieniających się warunkach. 

Podczas wykładu poznamy perspektywiczne gatunki, z którymi warto poeksperymentować, a także takie, które nam mogą zagrozić swą potencjalną inwazyjnością.

Piotr Banaszczak

Kierownika Arboretum w Rogowie. W trakcie ponad 20 lat piastowania tej funkcji włączył Arboretum do organizacji Botanic Gardens Conservation International oraz The Maple Society. 

Jest autorem niemal 200 artykułów popularnonaukowych z dziedziny dendrologii i architektury krajobrazu oraz autorem i współautorem około 60 publikacji naukowych i referatów.

Od 2022 roku naucza dendrologii i inwentaryzacji geodezyjnej na Northwest Normal University w Chinach. Regularnie pojawia się w ogrodniczych  i leśnych programach telewizyjnych przedstawiając ciekawe rośliny i zjawiska.

Previous
Previous
12 March

Wspólne tworzenie ogrodu - praktyczne uwagi do pracy z klientem. Agnieszka Hubeny - Żukowska

Next
Next
11 April

Nowoczesne topiary czyli artystyczne cięcie w ogrodach. Darren Lerigo