
Minione wydarzenia
Ogród bioróżnorodny to specyficzna przestrzeń, która wymaga starannej opieki ogrodnika. Na przykładzie własnego ogrodu Agnieszka Hubeny - Żukowska pokaże jak zajmować się ogrodem, aby był piękny i jednocześnie przyjazny dla różnych organizmów (w tym człowieka).
Bettina Jaugstetter i Cassian Schmidt - czołowi niemieccy specjaliści od lat zajmujący się projektowaniem nasadzeń bylinowych inspirowanych naturalnymi siedliskami - przedstawią różne strategie ich planowania.
Całodniowa konferencja w Warszawie. Pięciu znakomitych wykładowców: Tomasz Aniśko, Bettina Jaugstetter, Michał Książek, Joanna Rayss oraz Cassian Schmidt. Konferencję tradycyjnie już poprowadzi Maja Popielarska.
Jak zakładać łąkę kwietną? jak ją pielęgnować.? Ekspert -prof. Łukasz Łuczaj- Opowie o różnych typach łąk kwietnych i wyjaśni wiele mitów krążących na ich temat. Omówi też najważniejsze gatunki roślin wykorzystywanych w łąkach kwietnych.
Tom specjalizuje się w projektowaniu małych i dużych ogrodów a także parków. Jego projekty charakteryzują się naturalistycznymi kompozycjami roślinnymi oraz wykorzystaniem charakterystycznych (a czasem rzadkich) gatunków roślin, co nadaje jego ogrodom niepowtarzalny charakter. Trwająca ponad 25 lat współpraca z Oudolfem wywarła głęboki wpływ na styl projektowania Toma. Zasady Oudolfa dotyczące sadzenia warstwowego i naturalnych kombinacji stanowią podstawę podejścia Toma, nawet w małych i prywatnych ogrodach.
Zapomnijcie o uprzedzeniach, nie martwcie się, że drzewa i krzewy iglaste już dawno wypadły z listy waszych ulubionych roślin, że nie wypada nawet o nich myśleć - Matthew Pottage zaprasza na swój webinar.
Piękne i pożyteczne! Neil Lucas, wiodący specjalista w dziedzinie traw ozdobnych, przygląda się zimozielonym trawom, turzycom i kosmtkom oraz wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w naszych ogrodach i zieleni użytkowej.
Podobne do łąk, pełne różnorodnych gatunków, w tym licznych rodzimych - mozaiki - służą nie tylko nam, ale również ogrodowej faunie i środowisku. Trwałe, o charakterystycznej piętrowej strukturze. Założenia, które z powodzeniem zastępują tradycyjne trawniki, rabaty i kwietniki.
Alla Olkhovska uprawia powojniki w rodzinnym ogrodzie w Charkowie, w Ukrainie. W naszym webinarze Alla skupi się na tych rzadko spotykanych, delikatnych, o niewielkich kwiatach, pięknych owocostanach, doskonale sprawdzających się w bardziej naturalnych zestawieniach ogrodowych.
W webinarze Hanna zaprezentuje nam dwuhektarowy ogród na wyspie Nantucket na kolejnych etapach - od projektu po korekty wprowadzane już w trakcie użytkowania. Poznamy cały proces od podszewki: wyzwania, trudności, metodologię. Zobaczymy plany przygotowane przez Pieta Oudolfa i dużo zdjęć z ogrodu.
Godzinne spotkanie online w formie sesji pytań i odpowiedzi dla uczestników kursu Planowanie nasadzeń naturalistycznych .
System zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych (z ang. SUDS sustainable urban drainage system) ma za zadanie zapewnić naturalny przepływ wody w środowisku zapobiegając podtopieniom czy zanieczyszczeniom. Ma kluczowe znaczenie w każdym dobrym procesie projektowym. Marcus omówi działanie takich systemów czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia, również z własnego ogrodu. Wykład kieruje do projektantów ogrodów i architektów krajobrazu.
Eva Nemeth jest wszechstronną fotografką ogrodów, której prace ukazują się na całym świecie. Jej miłość do roślin zaczęła się w dzieciństwie, które spędziła w ogrodzie babci na Węgrzech. Później do pasji do roślin i ogrodów dołączyła kolejna wielka miłość - fotografia. Eva mieszka w wielkiej Brytanii, gdzie współpracuje z najlepszymi projektantami ogrodów, florystami, a jej prace regularnie ukazują się w takich pismach, jak House & Garden i Gardens Illustrated. Zilustrowała kilka książek - wszystkie dotyczące ogrodów i roślin.
Godzinne spotkanie online w formie sesji pytań i odpowiedzi w ramach kursu Planowanie nasadzień naturalistycznych.
„Know Maintanance Approach” to błyskotliwe określenie Roya, gra słów, która świetnie ilustruje Jego podejście i oznacza minimalne nakłady pracy przy maksimum ogrodniczej wiedzy i intuicji.
Roy Dyblik opowie o całorocznym kalendarzu prac na rabatach preriowych, a także o satysfakcjonujących i atrakcyjnych zestawieniach bylinowych.
Na czym polega idea rewildingu? Jak zaprojektować ogród przydomowy z jak najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko? Jak wykorzystać proces wtórnej sukcesji przy projektowaniu ogrodu? A do tego roślinne pewniaki, które świetnie sprawdzają się w ogrodach biocenotycznych oraz podpowiedź jak wkomponowywać ogród w zastany krajobraz.
Rosy opowie o jednym ze swoich ukochanych rodzajów bylin - o bodziszkach. Ich zastosowanie daje nieskończone możliwości, znajdziemy gatunki na każde niemal stanowisko. Do tego rozmaitość kolorów, wybarwienia liści, wielkości roślin. Ogromna wiedza i doświadczenie Rosy oraz jej pasja są szalenie inspirujące.
Podczas webinaru poznamy drzewa i krzewy dekoracyjne jesienią nie tyle z racji przebarwiających się liści, ale przede wszystkim owoców o jaskrawych barwach, czasami nietypowych kształtach. Piotr Banaszczak pokaże też gatunki kwitnące jesienią. Opisze wymagania uprawowe, osiągane rozmiary, najważniejsze cechy dekoracyjne. Oprócz doskonale znanych gatunków jak irgi, jarzębiny, czy ostrokrzewy przedstawi przede wszystkim te rzadziej uprawiane – pięknotki, trzmieliny, heptakodium, lespedezę, aralie, szczęślin, symplokos i inne.
Jak niesprzyjające warunki takie, jak susza, wiatr, sól czy podtopienia zamienić w coś pozytywnego? Peter Korn od lat udowadnia nam, że rośliny radzą sobie znakomicie w podłożu, które od zawsze uważaliśmy za nieodpowiednie. Piasek i żwir to flagowy materiał, który wykorzystuje. W fascynującym webinarze pokazuje przykłady nasadzeń w miejscach publicznych oraz w swoim ogrodzie w Klinta w Szwecji i szczegółowo omawia techniki, które stosuje.
W webinarze poznamy najciekawsze i najcenniejsze dla architektury krajobrazu drzewa i krzewy przebarwiające liście na żółto, czerwono, pomarańczowo, czy łososiowo. Piotr Banaszczak przedstawi czynniki warunkujące przebarwianie liści, gatunki na różne warunki siedliskowe, o różnych porach przebarwiania, do różnego rodzaju kompozycji.
Bettina Jaugstetter - jedna z najbardziej utalentowanych, odważnych, doświadczonych i pracowitych niemieckich architektów krajobrazu. Autorka wielu projektów zieleni miejskiej, zieleni dla dużych firm, założeń czasowych na potrzeby wystaw ogrodniczych oraz ogrodów prywatnych. Współpracowała z Pietem Oudolfem przy Jego kilku projektach. Obszernie opowie, jak projektuje i zakłada mieszane nasadzenia bylinowe. Ma w tym wieloletnie doświadczenie poparte studiami i praktyką.
Rachel Siegfried opowiada, jak założyła farmę kwiatową w prawdopodobnie najzimniejszym zakątku Anglii, jak poradziła sobie wczasie pandemii, kiedy odwołano wszystkie przyjęcia weselne, jakie rośliny uprawia, gdzie kupuje nasiona, jak tworzy kompozycje kwiatowe. Fantastyczne zdjęcia, masa praktycznych wskazówek od niewątpliwie jednej z najbardziej utalentowanych florystek, autorki pięknej książki, założycielki Green and Gorgeous.
Cassian Schmidt szczegółowo i pięknie opowie o suchych siedliskach w naturze oraz jak je przenieść do projektowanych ogrodów. Jak patrzeć, czerpać inspiracje i lekcje z przyrody? Jak z powodzeniem zastosować je w ogrodach? Fantastyczne zdjęcia i cudowny wykładowca.
Jakie korzyści płyną z zakładania ekologicznych ogrodów kuchennych? Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia takiego ogrodu, jak wybrać właściwe miejsce ulokowania na działce warzywnika. Kasia Bellingham pomoże też w wyborze roślinności oraz co najważniejsze opowie o pielęgnacji sposobami naturalnymi.
Kiedy ogród budzi się do życia? Jak rozpoczyna się sezon? I jakie nowe atrakcje szykuje ogród dla zwiedzających? O tym (i nie tylko) opowie Chris Fehlhaber. To drugie z serii czterech spotkań w Chanticleer Garden!
Kilka przemyślanych, śmiałych cięć może odmienić Twój ogród. Dodać mu charakteru i oryginalności. Darren Lorigo pokaże nam jakich narzędzi używać do cięcia, jakie rośliny nadają się do formowania oraz które techniki cięcia są najlepsze. Zaprezentuje kilka swoich “zielonych rzeżb”, ale przede wszystkim udowodni, że topiary mogą być wspaniałą ozdobą współczesnego ogrodu.
Darren Lerigo jest ogrodnikiem i specjalizuje się w tworzeniu topiarów, cięciu drzew, krzewów i pnączy.
Całodniowe wykłady w Warszawie. Czterech znakomitych prelegentów: Bożka Piotrowska, Nigel Dunnett (ONLINE), Piotr Banaszczak i Łukasz Łuczaj. Prowadzenie Maja Popielarska i Noel Kingsbury. Najbardziej aktualne kwestie dotyczące projektowania i pielęgnacji zieleni w miastach, ogrodach i w otwartym krajobrazie.
Kiedy zmieni się podejście do przyrody i do człowieka to może się okazać, że twórcą ogrodu wcale nie jest sam projektant. Właściciel ogrodu i przyroda postawieni w odpowiedniej perspektywie stają się wraz z projektantem współtwórcami ogrodu, a praca projektowa i tworzenie ogrodu czymś nieziemsko przyjemnym.
Julie Moir Messervy zawsze poszukuje i tworzy krajobrazy, które wypełnia piękno, radość i głębokie znaczenie. Jej podejście można najlepiej określić jako psychologiczne i zachęcające klientów do odnalezienia ich własnych archetypicznych ogrodów.
W swoim webinarze Julie Moir Messervy odkrywa przed nami zasady i procesy, z pomocą których tworzy ogrody i krajobrazy.
Mariusz Antolak w swoim webinarze przeniesie nas w świat foodscapingu. Podpowie, jak łączyć rośliny jadalne z ozdobnymi. Przedstawi ciekawe rozwiązania projektowe, oryginalne pomysły i zestawienia pięknych roślin jadalnych. Opowie o idei polsko-norwesko-islandzkiego projektu “Jadalny krajobraz”, w ramach którego wraz z lokalnymi społecznościami wprowadza jadalne rośliny ozdobne do przestrzeni publicznych.